Święto Niepodległości w naszej szkole
8 listopada 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Świętowaliśmy sto szóstą rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, prześladowań ze strony trzech zaborców: Rosji, Prus i Austrii, po ofiarnej walce narodowowyzwoleńczej nareszcie nasz naród mógł cieszyć się wolnością, która przyszła do nas 11 listopada 1918 roku.
Na szkolną uroczystość zostali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele Rady Gminy Istebna: Magdalena Gazur i Damian Izba oraz Helena Dragon – świadek II wojny światowej. Szanowna nestorka przyjęła zaproszenie od ósmoklasistek, które wzięły udział w projekcie napisania i wydania jednodniówki, czyli okolicznościowej gazetki Ojczyzna to… w całości poświęconej tematyce patriotyzmu, w tym również miłości do naszej małej Ojczyzny. W jednodniówce zredagowanej pod kierunkiem p. Cecylii Suszki zamieszczony został również wywiad ze wspomnianą panią Heleną Dragon. Dodać należy, iż tą wyjątkową gazetką uczennice klas ósmych obdarowały nie tylko przybyłych gości, ale też wychowawców poszczególnych klas.
By godnie uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ósmoklasistki uczęszczające na zajęcia teatralne przygotowały montaż słowno – muzyczny zatytułowany Ojczyzna to... Spektakl został wyreżyserowany przez panią Cecylię Suszkę, o jego oprawę muzyczną zadbał pan Błażej Knopek, a scenografię opracowała – pani Renata Gorzołka. Młode aktorki, czyli: Roksana Grobosz, Justyna Jojko, Nina Kohut, Anna Kukuczka (klasa 8a), Maja Gorzołka, Małgorzata Rucka, Zuzanna Rucka, Roksana Skurzok, Magdalena Skwara, Justyna Szalbot (klasa 8b) oraz Aleksanrda Juroszek, Kinga Kawulok, Maria Niemiec, Hanna Nosowicz, Magdalena Sikora, Magdalena Stuchlik (klasa 8c) wcieliły się w role pielgrzymów – tułaczy tęskniących za ojczyzną. Przedstawienie ubogacone utworami Szopena, ale też pieśniami i piosenkami o tematyce patriotycznej poruszyło serca zgromadzonej w hali publiczności.
Po spektaklu konferansjerzy, czyli Julia Krężelok i Wojciech Borecki zaprosili całą społeczność szkolną do obejrzenia filmiku edukacyjnego o drodze Polski do niepodległości oraz do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych (My, pierwsza brygada…, Szara piechota).
Po części oficjalnej pani dyrektor Danuta Haratyk – Woźniczka zaprosiła na scenę wymienionych już powyżej radnych naszej gminy: panią Magdalenę Gazur i pana Damiana Izbę, którzy wręczyli listy pochwalne naszym uczniom – sportowcom za osiągnięcia sportowe w roku 2023. Następnie wystąpił pan Henryk Gazurek, który opowiedział o spektakularnych sukcesach naszych dziewczęcych i chłopięcych sztafet w powiatowych i rejonowych biegach przełajowych.
Obchody Święta Niepodległości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, ponieważ nasza szkoła przystąpiła do akcji Szkoła do hymnu. Akcja ta polega na odśpiewaniu przez społeczność szkolną czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, a jego wykonanie powinno odbyć się o symbolicznej godzinie 11:11.
Mamy nadzieję, że uroczysta akademia przypomniała nam wszystkim, jak ważna jest historia naszej ojczyzny i jej ofiarnie zdobywana niepodległość.
Cecylia Suszka