Zaduszki z dramatem Adama Mickiewicza w klasie 7a
Dzień Zaduszny ma wyjątkowy charakter. Poświecony jest bowiem pamięci tych wszystkich, którzy od nas odeszli. To święto właśnie stało się inspiracją dla naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza – do napisania dramatu romantycznego pt. „Dziady cz. II”. W tym roku klasa 7a postanowiła zapoznać się z tym dziełem (lektura z podstawy programowej) w szczególny sposób, odczytując i przedstawiając je swoim rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz koleżankom i kolegom z innych klas.
Niemal wszyscy uczniowie z 7a byli zaangażowani w przygotowanie tego spektaklu. Jedni przygotowywali scenografię (świece, znicze, koszyki z jabłkami i gruszkami), inni szykowali jadło (samodzielnie upiekli ciasta, muffinki, słodycze), a jeszcze inni serwowali napoje. Najważniejszego zadania podjęli się aktorzy: Kacper Bury (Guślarz), Adam Moroń (Starzec), Karol Biegun (Zły Pan), Wiktoria Legierska (Sowa), Jakub Borecki (Kruk), Lena Kukuczka (Zosia), Anna Juroszek (Rózia), Antek Jojko (Józio), Karina Kukuczka i Filip Rosa (Chór Ptaków Nocnych), Bartek Kukuczka (baranek) oraz w roli chóru: Magda Bielesz, Patrycja Gazur, Teresa Marekwica i Anna Zowada. Młodzi artyści musieli nie tylko nauczyć się czytać swoje kwestie, ale też zadbać o oryginalne stroje, charakteryzację i rekwizyty. Inscenizacji towarzyszył odpowiedni podkład muzyczny, czyli nastrojowa muzyka (Enya) oraz specjalne efekty dźwiękowe - mroczne odgłosy kruków czy wron. Odpowiedzialnym za dźwięk był Kacper Sala. Oświetlenie nadzorował Nikodem Kolebacz, a programy inscenizacji opracował i wydrukował – Jakub Marekwica. Spektakl miał dwie odsłony. Na pierwszym przedstawieniu o godz. 8.50 gościli rodzice, dyrekcja (p. S. Sikora – Biegun) i nauczyciele (p. M. Galej, p. A. Suszka) , a na następnej lekcji – uczniowie klasy 8b i 8c wraz z opiekunami (p. dyrektor D. Haratyk – Woźniczka, p. G. Czajkowski, p. B. Rucki).
Mimo że nasza inscenizacja w dużej mierze opierała się na improwizacji, to jednak cieszyła się uznaniem widzów. Była prawdziwą ucztą dla ducha i ciała!
Cecylia Suszka, nauczycielka j. polskiego