kontrast
czcionka
43-470 Istebna, Istebna 1345

Jak kontrolować swoje dziecko w sieci

Zdarzyło mi się ostatnio rozmawiać z rodzicami zaniepokojonymi ilością czasu dziecka, spędzanego przed komputerem lub z telefonem w ręku. Pracując, albo na zmiany, albo do wieczora, martwią się, że dziecko wykorzystuje ten fakt, by grać w tym czasie z kolegami ( oby nie na lekcji online), ogladać coraz to nowe filmiki na You Toubie lub pisać do różnych znajomych. Niestety, badania prowadzone przez specjalistów są alarmujące, bowiem młodzi ludzie coraz częściej i coraz dłużej korzystają z Internetu.

Najlepiej zacząć od rozmowy z pociechą, nazywając, co nas niepokoi i dlaczego martwimy się o nie. Może warto zawrzeć z dzieckiem coś na kształt porozumienia, czy podpisać rodzaj zobowiązania, np. czego unikamy przy korzystaniu z Internetu, czy i kiedy będzie mogło po zakończeniu lekcji spędzić trochę czasu w sieci. Wiem, że niektórzy rodzice pozwalają synowi, czy córce siąść przed komputer dopiero wieczorem, kiedy oni już są w domu, niektórzy z kolei – stosują system weekendowy. To Wy sami, drodzy Rodzice o tym decydujecie, biorąc oczywiście pod uwagę , i wiek, i zachowanie się dziecka.

Często takie wyznaczanie granic, połączone z wytłumaczeniem wystarczy, ale niestety - nie zawsze. Zdarza się, że dziecko nie podporządkuje się i wydłuża czas przed komputerem, zdarza się, że oszukuje nas, dorosłych. Co wtedy? Możemy nałożyć odpowiednie konsekwencje i znów próbować od początku, możemy również wspomóc się dostępnymi narzędziami.

Jeśli ktoś jeszcze o tym nie pomyślał – warto skorzystać z programów do ochrony rodzicielskiej. Mam na myśli takie programy, jak np.: Beniamin, Strażnik ucznia, czy Anti Porn; dziś chciałabym Wam polecić Beniamina. Jest on bezpłatny przez 14 dni, więc można go po prostu wypróbować, a jeśli będziecie zadowoleni – wykupić na jakiś czas. Wystarczy go pobrać i zainstalować oraz założyć hasło. Dzięki niemu można blokować przeglądarkę lub konkretne treści (np. przemoc, wulgaryzmy, treści erotyczne ), można ustawić czas korzystania z Internetu, np. do godziny 15. Myślę, że warto zapoznać się z tym tematem i porozmawiać z innymi rodzicami, jak oni sobie radzą. Pamiętajcie, że nie jesteście sami w tej trudnej obecnie rzeczywistości, wielu dorosłych również aktualnie próbuje coś zrobić, by ich dziecko nie nadużywało telefonu czy laptopa.

Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

http://www.dzieckowsieci.pl/


http://fdds.pl/ - oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę


http://www.saferinternet.pl/– oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.


http://www.dzieckowsieci.pl/- strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.


https://fundacja.orange.pl/kurs/-  Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców.

Na koniec chciałabym wszystkim złożyć życzenia zdrowych, radosnych i niosących nadzieję Świąt Wielkanocnych!

Sławomira Patyk

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. ks. Józefa Londzina
43-470 Istebna, Istebna 1345

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Istebnej przyjmuje interesantów w każdą środę od 8:00 – 15:00 oraz w czasie zebrań z rodzicami w godz. od 15:00 – 18:00.

Przedszkole Gminne